Sprzedaż akcji, a moment powstania przychodu

Posted by PP on piątek, kwietnia 19, 2013
Przychód z tytułu sprzedaży akcji powstaje z momentem, gdy zbywający akcje nabywa prawo domagania się, aby stanowiąca przychód kwota (łączna cena zbycia akcji) została mu wypłacona. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, w wyroku z dnia 19 marca 2013r. w sprawie o sygn. akt I SA/Rz/74/13.

W ocenie WSA, dla określenia momentu powstania przychodu po stronie podatnika, elementem koniecznym jest wskazanie daty, w której nastąpił wynikający z umowy obowiązek dokonania zapłaty. 
Rozstrzygniecie WSA oparte jest na treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uznając, iż przychodem należnym, którego dotyczy powyższy przepis jest wymagalna kwota należności, przysługująca podmiotowi zbywającemu z tytułu zbycia akcji. W ocenie WSA, bez znaczenia pozostaje, czy podmiot ten de facto uzyskał przychód, czy też nie. Wydany w przedmiotowej sprawie wyrok jest zatem odmienny od stanowiska wyrażonego w interpretacji indywidualnej, skarżonej do WSA w omawianej sprawie. Zdaniem organu wydającego interpretację, w omawianej sytuacji przychód powstaje z dniem, w którym nastąpiło przeniesienie własności akcji na rzecz innego podmiotu.

Swoje stanowisko WSA uzasadnił poprzez wskazanie, iż w przedmiotowej sprawie, podmiot zbywający może dochodzić spełnienia świadczenia na drodze sądowej dopiero po bezskutecznym upływie terminu na zapłatę, wyznaczonego w umowie sprzedaży akcji, co oznacza, iż podmiot ten uzyska przychód z tytułu sprzedaży akcji dopiero z datą wymagalności należności, przysługującej mu tytułem ceny zbycia akcji. Wówczas po stronie podmiotu powstanie obowiązek podatkowy w zakresie PIT. 

Orzeczenie
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, z dnia 19 marca 2013r., sygn. akt: I SA/Rz74/13

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych