Czynsz najmu samochodu a „kilometrówka”

Posted by PP on piątek, kwietnia 26, 2013
Ponoszone przez podatnika, tytułem najmu samochodu, opłaty czynszowe, mogą w całości zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych i nie podlegają ograniczeniu limitem kilometrów, przewidzianym w art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, w wyroku z dnia 12 marca 2013r., w sprawie o sygn. akt I SA/Wr 126/13. Argumentując powyższe stanowisko, WSA wskazał, iż przytoczony art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o PIT, odnosi się jedynie do wydatków z tytułu kosztów używania samochodów osobowych niestanowiących majątku podatnika, na potrzeby  wykonywania działalności gospodarczej, tzn. kosztów posługiwania się takim samochodem i wykorzystywania go. W ocenie Sądu oznacza to, iż zakres powyższej regulacji nie dotyczy kosztów związanych z uzyskaniem możliwości używania takiego samochodu.

Wobec powyższego, do wydatków z tytułu kosztów używania samochodu można zaliczyć wszelkiego rodzaju wydatki eksploatacyjne – w przeciwieństwie do wydatków ponoszonych na uzyskanie samego tytułu prawnego umożliwiającego używanie samochodu. 

Podsumowując, w ocenie Sądu, czynsz najmu samochodu, ponoszony przez podatnika nie należy do kosztów używania samochodów osobowych i powien zostać rozliczone jako koszt uzyskania przychodów określony przez art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Wydatki poniesione tytułem najmu samochodu – przeciwnie do kosztów zakupu paliwa, parkingów itp. – nie należą do kosztów używania pojazdu, lecz są wydatkami poniesionymi na uzyskanie tytułu prawnego, uprawniającego do używania danego samochodu.

Orzeczenie:
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 marca 2013r., sygn. akt I SA/Wr 126/13

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych

Piotr Porzycki

Categories: