Opodatkowanie dywidendy rzeczowej

Posted by PP on środa, kwietnia 10, 2013
W interpretacji indywidulanej z dnia 20 marca 2013r. (sygn. IPPB3/423-13/13-2/GJ), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie umocnił dominujący dotychczas pogląd organów podatkowych w zakresie opodatkowania CIT wypłaty przez spółkę dywidendy rzeczowej. 

We wskazanej powyżej interpretacji, Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, iż składnik majątkowy spółki, będący dywidendą rzeczową nie został – przeciwnie do neutralnej podatkowo dywidendy pieniężnej – uprzednio opodatkowany, co oznacza, iż przekazanie go przez spółkę na rzecz udziałowca w formie dywidendy, skutkuje powstaniem po stronie spółki obowiązku podatkowego. Wynika to z faktu, iż spółka poprzez przeniesienie na udziałowca/akcjonariusza własności składnika swojego majątku, realizuje względem wspólnika zobowiązanie wypłaty dywidendy. W przedmiotowej interpretacji za błędne uznano twierdzenie, że „dywidenda rzeczowa jest neutralna podatkowo, gdyż składniki majątkowe przekazywane udziałowcowi/akcjonariuszowi pełnią de facto funkcję pieniądza”.

W świetle powyższego, Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, iż przeniesienie przez spółkę w formie dywidendy rzeczowej własności nieruchomości należącej do spółki, na udziałowca/akcjonariusza, skutkować będzie powstaniem przychodu podatkowego z odpłatnego zbycia rzeczy w wysokości wartości rynkowej nieruchomości, a jednocześnie odpowiadającej wartości dywidendy przeznaczonej do wypłaty. Zatem przeniesienie własności składnika majątkowego na gruncie ustawy o CIT – zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej – jest tożsame z odpłatnym zbyciem tego składnika. Jednocześnie, cena nie musi zostać wyrażona w pieniądzu – może także być wyrażona w formie zmniejszenia pasywów spółki. 

Podsumowując, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wypłata dywidendy rzeczowej w formie nieopodatkowanego uprzednio składnika majątkowego, który nie ma charakteru czystego zysku, stanowi realizację zobowiązania spółki do wypłaty dywidendy i skutkuje pomniejszeniem zobowiązań spółki, co wiąże się z uzyskaniem przychodu. 

Powyższa interpretacja jest kolejnym niekorzystnym w tym zakresie rozstrzygnięciem organów podatkowych, które spotkało się z krytyką zarówno wojewódzkich sądów administracyjnych, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Orzeczenie:
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, z dnia 20 marca 2013r. (sygn. IPPB3/423-13/13-2/GJ).

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.