Opodatkowanie akcyzą nabycia oleju smarowego w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej – projekt rozporządzenia

Posted by PP on niedziela, listopada 22, 2015
Zgodnie z art. 32 ust. 3 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, podmiotom nabywającym olej smarowy w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej i posiadającym status zarejestrowanego odbiorcy, przysługuje prawo do zwolnienia przedmiotowego oleju z podatku akcyzowego. Przywołany powyżej status zarejestrowanego odbiorcy przysługuje tym podmiotom, które uzyskały stosowne zezwolenie na wewnątrzwspólnotowe nabycie wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

W powyższym kontekście wskazać należy, iż Ministerstwo Finansów opracowało, konsultowany obecnie, projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień z podatku akcyzowego,  przewidujący opodatkowanie akcyzą w Polsce olejów smarowych, które nabyte zostały przez polskich podatników w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. W ocenie Ministerstwa Finansów, opisane powyżej zwolnienie podmiotów dysponujących statusem zarejestrowanego odbiorcy, jest niezgodne ze wspólnotowym systemem obrotu olejami smarowymi, który nie przewiduje możliwości wewnątrzwspólnotowego obrotu takimi olejami w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. 

Należy jednak zauważyć, iż powyższy pogląd został poddany krytyce m. in. Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w wyroku z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie o sygn. akt: I FSK 857/15 stwierdził, iż podatnikom przysługuje prawo do zwolnienia olejów smarowych pochodzących z innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej. 

Co istotne, komentowany projekt zakłada nadto likwidację zwolnienia z akcyzy olejów napędowych, które wykorzystywane są w procesach technologicznych oraz elektroizolacyjno – transformatorowych.

Categories: