Sprzedaż opcji pracownikom, a VAT

Posted by PP on środa, listopada 13, 2013
Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, wyrażonym w wyroku z dnia 09 lipca 2013 r. (sygn. akt I SA/Rz 380/13), sprzedaż pracownikom spółki opcji za kwotę 1 zł stanowi świadczenie usługi obejmującej prawo majątkowe, które spełnia przesłanki opodatkowania VAT. W ocenie WSA powyższe wynika z faktu, iż sprzedaż taka stanowi czynność odpłatną, mieszczącą się w zakresie działalności gospodarczej spółki.

Przedmiotem rozstrzygnięcia komentowanej sprawy były wątpliwości wokół podatku VAT związanego z przygotowanymi przez spółkę programami motywacyjnymi polegającymi m. in. na możliwości nabywania za kwotę 1 zł opcji spółki przez członków jej zarządu oraz innych pracowników, zatrudnionych na stanowiskach, uznanych za kluczowe z punktu widzenia struktury organizacyjnej spółki. W oparciu o opcje, uczestnikom programów motywacyjnych przysługiwać ma prawo otrzymania określonej kwoty pieniężnej, której wartość zależeć będzie od wartości akcji spółki na giełdzie. W celu rozstrzygnięcia wątpliwości spółki, złożyła ona wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego. 

Zdaniem wydającego interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, przenoszenie własności opcji lub udzielenie opcji uczestnikom programów motywacyjnych stanowi czynności odpłatne, podlegające opodatkowaniu VAT. Z kolei  organizowanie akcji mających na celu motywowanie pracowników należy do działalności spółki.

Spółka kwestionując zasadność stanowiska organu zaskarżyła opinię do WSA, który przyznał rację Dyrektorowi Izby Skarbowej w Katowicach. Jak wskazano powyżej, w ocenie sądu opcja stanowi prawo majątkowe polegające na nabyciu uprawnienia do uzyskania w przyszłości określonej kwoty pieniężnej, którego zbycie uznać należy za świadczenie usług. Za odpłatnym charakterem czynności przemawia także sam fakt świadczenia w zamian za które uprawniony nabywa opcję (1 zł). Ustawa o VAT, stanowiąc, iż  czynności mogą mieć wyłącznie charakter odpłatny albo nieodpłatny, nie przewiduje pojęcia czynności pośrednich, a fakt otrzymania wynagrodzenia przez sprzedającego opcję skutkuje koniecznością uznania, iż czynność ta ma charakter odpłatny. Finalnie, WSA wskazał, iż opodatkowanie sprzedaży opcji podyktowane jest faktem, iż sprzedaż ta jest związana z działalnością gospodarczą wykonywaną przez spółkę.

Orzeczenie:
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 09 lipca 2013 r., sygn. akt I SA/Rz 380/13

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług