Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z leasingiem bankowozu oraz nabyciem paliwa

Posted by PP on wtorek, lipca 23, 2013
Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wyrażonym w wyroku z dnia 09 kwietnia 2013r. w sprawie o sygn. akt III SA/Wa 3158/12, podatnik, który wykorzystuje tzw. bankowóz w celu wykonywania działalności gospodarczej w przedmiocie m. in. (ale nie wyłącznie) przewozu środków pieniężnych, dysponuje prawem do odliczenia podatku naliczonego, w związku z leasingiem tego pojazdu oraz nabyciem do niego paliwa.

Podatnik, prowadzący działalność gospodarczą w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej, wystąpił z wnioskiem o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedmiocie możliwości odliczenia VAT naliczonego, wynikającego faktur dokumentujących raty leasingowe, dotyczące pojazdu specjalnego – bankowozu typu C jak również zakup paliwa do tego bankowozu. Zdaniem podatnika, w zaistniałym stanie faktycznym przysługuje mu prawo do ww. odliczeń, z uwagi na fakt, iż leasingowany pojazd posiada wszelkie elementy wyposażenia, niezbędne do uznania go za bankowóz typu C, w rozumieniu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07 września 2010r., a nadto jest wykorzystywany dla bezpieczeństwa przewozu:

  1. środków pieniężnych, jakie podatnik otrzymuje od klientów, będących osobami fizycznymi (na trasie siedziba podatnika – bank),
  2. dokumentów i akt, objętych tajemnicą adwokacką.

Z powyższym stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy, który wskazał, że odliczenie podatku naliczonego możliwe jest w sytuacji, gdy pojazd służy działalności opodatkowanej, w której wykorzystywanie bankowozu typu C jest konieczne. Z kolei w przypadku działalności wykonywanej przez podatnika, konieczność taka nie zachodzi.

Uchylając zaskarżoną decyzję, WSA podniósł, iż podstawowa zasada konstrukcji VAT, wynikająca z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, polega na tym, że podatnikowi co do zasady przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie w jakim towary i usługi wykorzystywane są na potrzeby wykonywania czynności opodatkowanych, zaś zarówno przepisy ustawy o VAT, jak i regulacje wykonawcze względem ustawy nie uzależniają prawa do odliczenia od wykorzystywania samochodu specjalnego jedynie do czynności podstawowych danego podatnika. Oznacza to, że prawo do odliczeń przysługuje także podatnikowi, który używa bankowozu do czynności pomocniczych. WSA wskazał także, iż  „pojęcia obiegowe nie powinny w tej sprawie przesądzać racji prawnych. Ustawodawca nie przeprowadził selekcji możliwości odliczeń podatku od towarów i usług w zależności od rodzaju działalności nie tylko podstawowej, ale chociażby wskazanej w symbolach Polskiej Działalności Gospodarczej”.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług

Orzeczenie:
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, z dnia 09 kwietnia 2013r., sygn. akt III SA/Wa 3158/12

Piotr Porzycki


Categories: