Współczynnik sprzedaży, a odsetki z tytułu umowy pożyczki pomiędzy podmiotami powiązanymi

Posted by PP on środa, czerwca 05, 2013
Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w przypadku, gdy pożyczki udzielane przez spółkę powiązaną, angażują w niewielkim stopniu majątek wobec którego przysługuje prawo do odliczenia VAT, spółka ta nie musi, przy obliczaniu proporcji sprzedaży, uwzględniać odsetek, należnych jej z tytułu umowy pożyczki nawet jeśli stanowią one dla spółki istotny przychód.

Powyższe stanowisko, WSA w Warszawie wyraził w wyroku z dnia 08 maja 2013r., w sprawie o sygn. akt III SA/ Wa 3017/12, toczącej się na skutek skargi spółki na interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego. 

Przedmiotowa sprawa dotyczy spółki trudniącej się działalnością w zakresie mediów i tworzącej – wraz z innymi podmiotami o tożsamym profilu gospodarczym – grupę kapitałową. Dodatkowo, spółka ta udziela podmiotom powiązanym pożyczek w celu dofinansowania ich bieżącej działalności. W obsługę ww. transakcji spółka zaangażowała kilku pracowników, tworzących specjalną, wewnętrzną sekcję w strukturze organizacyjnej spółki. 

W związku z udzielanymi pożyczkami, spółka wnosząc o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, zapytała, czy obliczając współczynnik sprzedaży, zgodnie z art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o VAT, jest ona zobowiązana do uwzględniania kwot sprzedaży związanych z udzielanymi pożyczkami. Dodatkowo, przedstawiając swoje stanowisko, spółka wskazała, iż jej zdaniem należne odsetki nie podlegają uwzględnieniu w tej kalkulacji, gdyż analiza art. 90 ust. 6 ustawy o VAT powinna być przeprowadzana przy uwzględnieniu art. 174 ust. 2 lit a. Dyrektywy 2006/112, dotyczącego unikania wypaczania współczynnika sprzedaży przez transakcje, niewpływające na wysokość podatku naliczonego. Spółka podkreśliła także, iż wyrażony w ustawie zwrot „sporadycznie” odnosi się do pobocznego charakteru transakcji (nie wymaga znacznych zasobów ludzkich oraz nakładów finansowych) i nie dotyczy ich częstotliwości, zaś działalność spółki polegająca na udzielaniu pożyczek ma jedynie charakter uboczny. 

Z poglądem spółki nie zgodził się organ podatkowy, który w wydanej interpretacji podniósł, iż poziomu natężenia transakcji (a zatem fakt, czy są one sporadyczne, czy też nie), nie należy oceniać jedynie na podstawie niskiej skali wykorzystywania zasobów spółki, zaś działalność, polegająca na udzielaniu pożyczek jest związana z główną działalnością spółki, z uwagi na fakt, iż odsetki stanowią bezpośredni dodatek do jej przychodów. 

WSA uchylając zaskarżoną interpretację wskazał, iż dokonana przez organ podatkowy analiza pojęcia „sporadyczność” jest zbyt wąska – w ocenie sądu istotna jest nie tylko częstotliwość transakcji i poziom zaangażowania środków oraz współczynnika ludzkiego, ale także zaangażowana majątku, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. 

Orzeczenie:
  1. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 08 maja 2013r., sygn. akt III SA/ Wa 3017/12


Podstawa prawna:
  1. Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług,
  2. Dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej