Szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla usług spedycyjnych i transportowych wg Ustawy o VAT, a prawo unijne

Posted by PP on piątek, maja 24, 2013
Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług [dalej: „Ustawa”] w zakresie szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług spedycyjnych i transportowych są niezgodne z regulacjami Unii Europejskiej. 

Powyższe jest stanowiskiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej [dalej: „TSUE”], wyrażonym w wyroku z dnia 16 maja 2013r., sygn. C   169/12. Orzeczenie wydane zostało na skutek pytania prejudycjalnego, z jakim do TSUE zwrócił się Naczelny Sąd Administracyjny, orzekający w sporze pomiędzy spółką TNT Express Worldwide (Poland) Sp. z o. o. [dalej: „Spółka”], a Ministrem Finansów, na skutek negatywnej dla Spółki interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego. 

Spór w przedmiotowej sprawie dotyczył treści art. 19 ust. 13 pkt. 2 Ustawy, stanowiącego, iż w przypadku usług spedycyjnych i transportowych, obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż do 30 dnia od dnia wykonania świadczenia. W ocenie spółki przepis ten jest niezgodny z prawem unijnym, gdyż w myśl art. 66 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006t. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej [dalej: „Dyrektywa”], obowiązek podatkowy może powstać co do zasady w momencie wystawienia faktury lub w momencie otrzymania zapłaty. Zdaniem Spółki, obowiązek podatkowy powstaje w okresie rozliczeniowym, w którym wystawiono fakturę VAT, niezależnie od tego, czy wystawiający fakturę faktycznie otrzymał opłatę, jak również czy od spełnienia świadczenia upłynęło 30 dni. 

Ze wskazanym powyżej poglądem spółki nie zgodził się Minister Finansów, który w interpretacji indywidualnej z dnia 14 grudnia 2009r. wskazał, iż w przypadku usług spedycyjnych i transportowych, podatek VAT należy wykazywać, rozliczając miesiąc powstania obowiązku podatkowego, nie zaś miesiąc w którym wystawiono fakturę dokumentującą wykonanie usługi. Powyższa interpretacja została zaskarżona przez Spółkę do WSA w Warszawie, który oddalił skargę wyrokiem z dnia 30 września 2010r. Wskutek skargi kasacyjnej Spółki, sprawa trafiła pod rozstrzygniecie NSA, który zwrócił się do TSUE z pytaniem prejudycjalnym. 

W związku z powyższym, TSUE potwierdził poglądy Spółki, iż regulacje Ustawy w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług transportowych i spedycyjnych są sprzeczne z Dyrektywą, zgodnie z przepisami której – zdaniem TSUE – za moment powstania obowiązku podatkowego może zostać uznany m. in. moment wystawienia faktury VAT. 

Podkreślenia wymaga także fakt, iż z dniem 01 stycznia 2014r. utraci moc sporny art. 19 Ustawy, wobec czego uchylona zostanie większość regulacji w zakresie szczególnych momentów powstawania obowiązku podatkowego. 

Orzeczenie:

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 16 maja 2013r., sygn. C – 169/12

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług,
  2. Dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006t. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej