Skutki podatkowe związane z emisją akcji

Posted by PP on środa, maja 15, 2013
Wśród wydatków związanych z emisją akcji, jedynie te dotyczące emisji akcji, niezbędnych do podwyższenia kapitału zakładowego spółki akcyjnej, nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

Takie stanowisko wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 09 kwietnia 2013r., wydanym w sprawie o sygn. akt II FSK 1726/11. Powyższe twierdzenie, NSA uargumentował treścią art. 12 ust. 4 pkt 4 oraz art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych [dalej: „Ustawa”] w związku z art. 15 ust. 1 Ustawy. 

Zgodnie z przywołanymi przepisami, przedmiotem opodatkowania CIT jest dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich został osiągnięty (art. 7 ust. 1 Ustawy). Dochodem natomiast jest co do zasady nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w danym roku podatkowym (art. 7 ust. 2 Ustawy). Kosztami uzyskania przychodów – na podstawie art. 15 ust. 1 Ustawy – są co do zasady koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 Ustawy, do pojęcia „przychodów” nie zalicza się przychodów uzyskanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego.

W ocenie NSA do wydatków związanych z emisją akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie przez spółkę kapitału zakładowego, zaliczyć należy takie koszty jak:
opłaty notarialne i sądowe,
podatek od czynności cywilnoprawnych.

Z kolei w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego na skutek emisji akcji objętych prospektem emisyjnym, do wydatków takich zaliczają się także:
koszty i opłaty giełdowe,
koszty druku dokumentów akcyjnych,
koszty sporządzania, drukowania oraz dystrybucji prospektu emisyjnego lub jego skróconej wersji,
koszty oferowania papierów wartościowych.

Wszelkie pozostałe wydatki są kosztami uzyskania przychodów, gdyż stanowią ogólne koszty funkcjonowania spółki kapitałowej. 

Orzeczenie:
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 09 kwietnia 2013r., sygn. akt II FSK 1726/11

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych