Odliczenie VAT przy zaliczce w ocenie TSUE

Posted by PP on środa, października 02, 2013
Wyrokiem z dnia 18 lipca 2013r. (sygn. C-78/12), Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął zagadnienie dotyczące odliczenia w formie zaliczki podatku od wartości dodanej. 

W powyższym kontekście TSUE w oparciu o regulacje Dyrektywy 2006/112/WE  Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej stwierdził, iż dla potrzeb nabycia uprawnienia do odliczenia VAT, dowody rzeczywistego dokonania transakcji dostawy towarów, jak również samo pojęcie „dostawy towarów”, są niezależne od sposobu nabycia własności dostarczanych towarów. 

Trybunał orzekł także, iż w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są zwierzęta, producenci rolni będący podatnikami VAT nie mają obowiązku zapisywania w księgach rachunkowych przedmiotu dokonywanych dostaw oraz dowiedzenia, iż przeszły one kontrolę w rozumieniu standardu MSR 41 „Rolnictwo”. Stanowisko powyższe TSUE oparł na treści art. 242 Dyrektywy 112. Ponadto, zdaniem TSUE, art. 185 ust. 1 Dyrektywy 112 umożliwia podatnikowi dokonywanie korekty odliczenia podatku VAT jedynie w przypadku, gdy ów podatnik korzystał uprzednio z prawa do odliczenia podatku na zasadach określonych w art. 168 lit a Dyrektywy 112, zgodnie z którym w przypadku, gdy towary i usługi wykorzystywane są na potrzeby opodatkowanych transakcji podatnika, podatnik jest uprawniony, w państwie członkowskim, w którym dokonuje tych transakcji, do odliczenia następujących kwot od kwoty VAT, którą jest zobowiązany zapłacić:
  1. VAT należnego lub zapłaconego w tym państwie członkowskim od towarów i usług, które zostały mu dostarczone lub które mają być mu dostarczone przez innego podatnika,
  2. VAT należnego od transakcji uznanych za dostawy towarów i świadczenie usług zgodnie z art. 18 lit. a) i art. 27,
  3. VAT należnego od wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów zgodnie z art. 2 ust. 1 lit. b) pkt,
  4. VAT należnego od transakcji uznanych za wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów zgodnie z art. 21 i 22,
  5. VAT należnego lub zapłaconego z tytułu importu towarów na terytorium tego państwa członkowskiego.

Orzeczenie:
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 18 lipca 2013r., sygn. C-78/12.

Podstawa prawna:
Dyrektywa 2006/112/WE  Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.


Categories: