Strata zagraniczna podlega rozliczeniu w Polsce

Posted by PP on sobota, maja 30, 2015
Rozliczenie w Polsce straty zagranicznej
W ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, przedstawionej w wyroku z dnia 21 maja 2015 r., sygn. akt: III SA/Wa 2913/14, podatnikowi CIT przysługuje prawo do rozliczenia w Polsce straty podatkowej odnotowanej przez podlegające likwidacji oddziały, położone w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.





Przedmiotowa sprawa dotyczyła spółki kapitałowej, posiadającej oddziały zagraniczne położone w Czechach i Rumunii, których działalność okazała się niedochodowa. W efekcie, spółka podjęła decyzję o jej likwidacji. Zważywszy, że rumuńskie oraz czeskie przepisy podatkowe nie zezwalają na odliczanie strat podatkowych oddziałów zagranicznych przedsiębiorców, spółka uznała, iż straty te będzie mogła odliczyć w Polsce.  Wszystkie możliwości rozliczenia tych strat w państwie oddziału, zgodnie z przepisami tego państwa, zostały bowiem wyczerpane, a strata nie będzie mogła zostać rozliczona przez oddział w latach następnych (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 kwietnia 2013 r., sygn. akt: II FSK 1593/11). 

Z powyższym stanowiskiem spółki nie zgodził się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, który uznał, iż polsko – czeska oraz polsko – rumuńska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie uprawniają do pomniejszania o straty ulokowanych tamże oddziałów, dochodu wykazywanego przez podatnika CIT w Polsce. 

Uchylając powyższą interpretację, WSA w Warszawie wskazał, w ślad za wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 października 2014 r., sygn. akt: II FSK 2401/12, iż w świetle art. 7 ust. 5 ustawy o CIT, podatnikowi prawo do rozliczenia straty likwidowanego zakładu działającego w innym państwie członkowskim, a niemożliwej do rozliczenia w tym państwie. 

Orzeczenie:
  1. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 maja 2015 r., sygn. akt: III SA/Wa 2913/14,
  2. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 kwietnia 2013 r., sygn. akt: II FSK 1593/11,
  3. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 października 2014 r., sygn. akt: II FSK 2401/12.
Podstawa prawna:
  1. Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych


Categories: