Opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych

Posted by PP on piątek, lutego 13, 2015
1 stycznia 2015 r. w życie weszła ustawa o zmianie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych [dalej: „Ustawa o CIT”], ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych [dalej: „Ustawa o PIT”] oraz niektórych innych ustaw [dalej: „Ustawa zmieniająca”]. Nadrzędnym celem Ustawy zmieniającej jest uszczelnienie polskiego systemu podatkowego oraz uniemożliwienie podatnikom unikania opodatkowania poprzez przerzucanie dochodów do tzw. „rajów podatkowych”.


Dlatego też, mocą Ustawy zmieniającej, do polskiego porządku prawnego wprowadzono przepisy o opodatkowaniu spółek zagranicznych, kontrolowanych przez polskich rezydentów podatkowych [dalej: „Zagraniczne spółki kontrolowane” lub „CFC”]. 

Zakres zastosowania przepisów o CFC 

Zgodnie z przepisami Ustawy o PIT oraz Ustawy o CIT w brzmieniu nadanym Ustawą zmieniającą, opodatkowaniu w Polsce podlegać będą dochody zagranicznych spółek kontrolowanych, które posiadają siedzibę lub zarząd w kraju lub na terytorium stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, albo posiadają siedzibę lub zarząd w kraju lub na terytorium:
  1. z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo
  2. z którym Unia Europejska nie zawarła umowy o wymianie informacji podatkowych,
albo

łącznie spełniają następujące warunki:
  1. polski rezydent podatkowy posiada w CFC nieprzerwanie przez okres co najmniej 30 dni bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 25% udziałów w kapitale lub praw głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w zyskach tej CFC,
  2. 50% dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej stanowią tzw. „dochody pasywne”, tj. z kapitałów pieniężnych, z których przynajmniej jeden podlega w państwie siedziby lub zarządu takiej CFC zwolnieniu z opodatkowania lub opodatkowaniu według stawki nie wyższej niż 14,25%, za wyjątkiem zwolnień ustanowionych na podstawie Dyrektywy Rady 2011/96/UE z dnia 30 listopada 2011 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich (tzw. „Parent Subsidiary Directive”).


Wyłączenie zastosowania przepisów o CFC

Przepisy dotyczące opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych nie znajdą zastosowania w stosunku do CFC zarejestrowanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzących w tych państwach rzeczywistą działalność gospodarczą i podlegających tamże opodatkowaniu od całości osiąganych dochodów. Reżimem przepisów dotyczących CFC nie będą objęte również spółki zarejestrowane w państwach spoza Unii Europejskiej lub EOG pod warunkiem, że:
  1. podlegają w państwie siedziby nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i prowadzą tam rzeczywistą działalność gospodarczą,
  2. dochód zagranicznej spółki kontrolowanej nie przekracza 10% przychodów osiągniętych przez tę spółkę z tytułu rzeczywistej działalności gospodarczej prowadzonej w państwie siedziby,
  3. pomiędzy Polską lub Unią Europejską, a państwem siedziby CFC zawarta została stosowna umowa międzynarodowa, umożliwiająca uzyskiwanie informacji podatkowych od właściwego organu podatkowego państwa, w którym CFC podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. 

Przepisy o opodatkowaniu zagranicznych spółek kontrolowanych nie znajdą zastosowania do CFC, których przychody nie przekroczą kwoty odpowiadającej równowartości 250.000 euro w skali roku podatkowego.

Podatnik podatku od dochodów CFC, wysokość opodatkowania i zasady obliczenia podatku

Podatnikiem CIT z tytułu dochodów osiąganych przez CFC jest polski rezydent podatkowy. Podatek od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej, wynosi 19% podstawy opodatkowania, tj. dochodu ustalonego zgodnie z regułami przewidzianymi w ustawie o CIT – poprzez pomniejszenie przychodu o koszty jego uzyskania. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, dochód obliczony w powyższy sposób podlegać będzie pomniejszeniu o kwotę dywidendy otrzymanej przez polskiego rezydenta podatkowego lub uzyskanych przez niego środków finansowych z odpłatnego zbycia udziałów w CFC.

Obowiązki sprawozdawcze, ewidencyjne i informacyjne w zakresie CFC

Znowelizowane przepisy ustawy o CIT nakładają na podatników posiadających udziały w spółkach spełniających kryteria uznania ich za CFC obowiązek prowadzenia rejestru zagranicznych spółek kontrolowanych, odrębnej ewidencji dotyczącej CFC dla celów ustalenia dochodu i wysokości odpisów amortyzacyjnych oraz złożenia zeznania podatkowego uwzględniającego dochód zagranicznej spółki kontrolowanej, podlegający opodatkowaniu w Polsce. Ponadto, podatnicy zobowiązani są do udostępniania powyższych rejestrów i ewidencji na żądanie organu podatkowego w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od dnia doręczenia żądania. 

CFC a PIT

Finalnie wskazać należy, iż mocą Ustawy zmieniającej, analogiczne zasady dotyczące opodatkowania dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych, wprowadzone zostały do Ustawy o PIT. 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw,
  2. Ustawa z dnia 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw,
  3. Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.


Categories: