Nieodpłatne poręczenie przychodem podatkowym

Posted by PP on niedziela, lipca 06, 2014
Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, wyrażonym w wyroku z dnia 23 kwietnia 2014 r. w sprawie o sygn. akt: I SA/Bk 29/14, zabezpieczenie kredytu przez kilku członków zarządu spółki kapitałowej może stanowić zapewnienie spłaty tego zobowiązania, analogiczne do gwarancji bankowej.

Dlatego też, zdaniem WSA w Bydgoszczy, wartość rynkową poręczenia dokonanego na rzecz spółki kapitałowej przez członków jej zarządu, należy dla celów podatkowych ustalić w wysokości odpowiadającej kwocie wynagrodzenia banku, tytułem udzielenia gwarancji bankowej. Sąd wskazał, iż art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT wynika, iż do przychodów co do zasady zalicza się w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. Owe inne nieodpłatne świadczenia, powstają w wyniku nieodpłatnego korzystania z usług innych podmiotów lub ze składników cudzego majątku.

Na gruncie powyższego, WSA słusznie wskazał, iż nieodpłatne udzielenie poręczenia stanowi nieodpłatne świadczenie. Pogląd ten został wielokrotnie potwierdzony w orzecznictwie sądów administracyjnych w sprawach podatkowych. Odpowiedzialność członka zarządu, jako poręczyciela, sprowadza się do zobowiązania się względem wierzyciela spółki do spełnienia zobowiązania spółki na wypadek, gdyby spółka swego zobowiązania nie wykonała. W warunkach rynkowych, przyjęcie przez poręczyciela określonego ryzyka związanego ze spłatą zobowiązania, ma pewną wartość odpowiadającą cenie, którą uzyskujący poręczenie musiałby poręczycielowi zapłacić. W związku z tym, w sytuacji gdy poręczenie przez członka zarządu ma charakter nieodpłatny, to wskazać należy, iż stanowi dla spółki nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Orzeczenie:
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 23 kwietnia 2014 r., sygn. akt: I SA/Bk 29/14

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
Categories: